Szeretném ha el tudnátok képzelni azt, hogy mit jelent számomra a környezetkímélő építkezés ha azt mondom, hogy megváltoztatta az életemet, életünket! Számomra – kisebb, nagyobb túlzással – magát az életet jelenti. Részletezem, hogy miért és remélem hasznos lesz számodra is.

Városban élve, (akkor még csak) két gyerekkel, mindenre pénz kellett. Mindenre. És bármennyi munkát vállaltam, sosem volt elég. Ok. Belátom, a gond ott volt bennünk is. Hisz fogyasztóknak neveltek. Akkor azt hittük mindent meg kell vennünk. Albérletben éltünk, nehezen fizettük. Sőt, el is maradtunk. Majdnem ki is raktak. Ilyen körülmények között, hogyan is remélhet, álmodhat egy család egy saját házat? Hogyan!? Még úgy sem, hogy építőiparban dolgoztam már legalább 10 éve. Nnna…de most már, beszéljünk az „Öko” házakról!

Tippek egy olcsó, egészséges, energiatakarékos és nem utolsó sorban, zsebbarát ház megépítéséhez

Amikor -véletlenül vagy nem – először ezzel a fogalommal találkoztam, egy óriási lehetőséget láttam egy jövedelmező üzlethez. Így gondoltam én. Ez rögtön megváltozott akkor, amikor Romániában az első szalmabála házat kellett megépítsem az akkori csapatommal. Ott rájöttem, hogy nem csak maximum egy álom az, hogy saját házam legyen, hanem valóság is lehet. Miért? A dolog egyszerű : csak a fogyasztói társadalomban gondoljuk azt, hogy házat (vagy az ehhez szükséges anyagot) csakis pénzért lehet megvenni. Jó, részben igaz. A modern tehnológiának köszönhetően, vannak bizonyos elemei a háznak amit meg kell vásárolni. Ilyen lehet például egy szigetelt ablak is (termopan). De nem mindegy, hogy 5000 euro vagy 50000 euró.

Ha valamikor csak álmodtunk saját házunkról, most már van 2 kisebb, elkezdtük a „nagy” házat és tervben vannak egyéb kisebb kuckók

Végül is, ha belegondolunk, kivéve az utóbbi 100 évet (de lehet, hogy még kevesebb is), az emberiség mindig „öko” házakat épített! Tehát nem egy modern találmányról beszélünk. Az öseink házaíról beszélünk csak most, a mai igényeínkhez szabjuk. Mindig abból épített az ember ami csak épp a környezetében volt : kő, fa, föld, vályog, víz, nád, szalma, stb. Amint említettem, most már hozzáadhatunk egy szigetelt ablakot vagy ajtót, egy megfelelő hőszigetelést a tetőre például (általában, főleg Erdélyben ez hiányzott a házakról), stb. Mondhatom, így lesz a „hagyományos” házakból, „ökoház”. Persze, most már vannak kutatások, fejlesztések, eredmények és megoldások a modern, ökoház építéséhez is (a „jó minőségre” hívatkozva) csak ezek nagyon drágák….ugye, ha BIO, hát akkor fizess.

Szóval, a lényeg a lényegben az az, hogy igenis, lehet, 100%-ban vannak megoldások EGÉSZSÉGES, KÖRNYEZETKÍMÉLŐ, ENERGIATAKARÉKOS és nem utolsó sorban ZSEBBARÁT(!) házat építeni. Különböző feltételek vannak ennek a megvalósításához de mind teljesíthetőek.

Visszatérve a saját helyzetünkhöz, miután elkezdtem ezen a téren tevékenykedni, falura költöztünk. Kezdetben ugyancsak albérletbe, aztán egy elhanyagolt tanyát vásároltunk két falu között, az erdőben. Nem, nem volt pénzünk, csak adósságunk. Sikerült három, hosszú lejáratú részletben megvenni. Szalmabála ház, vályogház, hagyományos székely ház voltak akkor az opcióink de a több éves tapasztalatból ihletődve, arra a döntésre juttotunk, hogy – legalábbis számunkra – a legjobb, a legkézenfekvőbb megoldás a DOMBHÁZ lesz….amit, 2019 őszén el is kezdtünk!

Mivel mindig mondom és ismétlem, hogy a környezetkímélő építkezéssel való találkozásom jóra fordította az életünket, most már, azzal a céllal, reménnyel, hogy másnak is segíthetek, összegyült tapasztalatomat szívesen átadom. Teszem itthon, látógatóimnak, önkénteseknek, blogjaimon (egyelőre a románul írt blogon rengeteg infó), workshopokon, előadásokon vagy a tanácsadó tevékenységem keretén belül.

Share this Page

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*
*